Przygotowanie przyczepy kempingowej do sezonu jest przyjemniejsze, niż przygotowanie jej do zimowania, głównie z racji tego, że cieszymy się na pierwszą wycieczkę po zimie 🙂 

Przygotowanie przyczepy kempingowej do sezonu z zewnątrz

1. Ściągamy pokrowiec z przyczepy

Udajemy wiatr i trzepiemy pokrowcem ile sił w ramionach. Nie możemy go wyprać, możemy jedynie miejscami oczyścić i wytrzepać. Czekamy więc na słoneczny dzień, aby suchy i wytrzepany pokrowiec zdjąć z przyczepy i na ładnej trawce złożyć go możliwie dokładnie.

Przyczepę myliśmy przed ubraniem jej na zimę w pokrowiec, dlatego teraz, przed sezonem, myć nie trzeba.

zdejmowanie pokrowca z przyczepy kempingowej

Warto pamiętać, aby myjąc przyczepę, wymyć także przestrzeń, którą zakrywają okna. Chodzi mi o to, aby otworzyć okna i przemyć pokrycie przyczepy pod nimi. Zapomnieliśmy o tym i na wiosnę, kiedy to pierwszy raz otworzyliśmy okna, ta część rzucała się w oczy. Cała przyczepa czyściutka, a pod okiennicami kurz 🙁

2. Sprawdzamy ciśnienie w oponach.

Pompujemy jeśli trzeba. 

3. Kontrola luzów i rdzy.

Wszystko, do czego uda nam się dostać warto posprawdzać pod kątem luzów na nakrętkach. Ponadto sprawdzamy, czy rdza nie bierze się za nasz domek. Walczymy z tymi kłopotami.

4. Podłączamy przyczepę do auta.

Pewnie w każdej przyczepie jest trochę inaczej. W naszej niektóre rzeczy można sprawdzić dopiero podłączając przyczepę do zasilania samochodowego.

5. Czujnikiem sprawdzamy poziom gazu w butlach.

Kto wie, czy warunki nie sprawiły, że gaz się ulotnił – warto sprawdzić. Tym bardziej, że podczas pierwszych wyjazdów trzeba jeszcze czasem dogrzać przyczepę. Więcej o gazie w przyczepie kempingowej i szczelności przeczytacie klikając w to zdanie.

Przygotowanie przyczepy kempingowej do sezonu – wewnątrz.

1. Podłączamy do prądu i sprawdzamy urządzenia.

1.1. Ładujemy akumulator

Akumulator w zimującej przyczepie rozładowuje się. Podłączenie jej do prądu wywoła ładowanie. Nasz jest żelowy i zimuje w przyczepie. Niektórzy twierdzą, że akumulator należy zabrać z przyczepy na zimę, ale to mit. Chodzi jedynie o to, aby nie doprowadzić do całkowitego rozładowania go.

1.2. Sprawdzamy światła i wszystkie sprzęciki.

Wymieniamy żarówki w razie potrzeby. Wszystko, co działa na prąd, oczywiście też warto sprawdzić po zimie. Robimy więc w przyczepie wielkie wiosenne poruszenie i włączamy na chwilę wszystko 🙂

2. Dezynfekcja układu odprowadzania i doprowadzania wody w przyczepie kempingowej.

Przygotowanie przyczepy kempingowej do sezonu powinno wiązać się z dezynfekcją rur, którymi płynie woda. Układ ten na zimę pozostawiamy otwarty. Dezynfekując go pozbywamy się ewentualnych bakterii, żyjątek i niechcianych zapaszków. 

Czynność przepłukiwania rur wiąże się z wlaniem do tego systemu specjalnego płynu. My użyliśmy do tego PURA TANK, który kosztował 50 złotych i wystarczy na 4 takie zabiegi w naszej przyczepie. 

Nasz zbiornik ma około 37 litrów i po przeliczeniu na podstawie instrukcji tego środka bakteriobójczego wyszło, że należy wlać do pojemnika 110 ml. A butelka Pura Tank ma 500 ml.

2.1. Kroki wykonania dezynfekcji rur w przyczepie kempingowej.

Chciałam to opisać, ale proces okazał się bardziej pokręcony,  niż się spodziewaliśmy. Powstał więc do tego filmik. Zobaczcie jak walczyliśmy z odkażeniem układu!

3. Porządki, wietrzenie, pranie.

To punkt, za który głównie ja jestem odpowiedzialna 🙂 Przyczepę porządnie sprzątamy przed zimą, wiec samego czyszczenia nie ma podczas przygotowań przyczepy kempingowej do sezonu letniego. Można natomiast:

  • wyprać pokrowce, jeśli ich zapach zrobił się nieciekawy
  • wystawić na chwilę na słońce materace
  • wyprać firanki
  • usunąć pochłaniacze pary
  • ja wietrzę koce i pozostałe tekstylia pozostawione na zimę w przyczepie (nie na wszystko udaje się znaleźć w domu miejsce na zimę)
  • usuwam ewentualne pajęczynki
  • wstawiam karmnik mrówkobójczy
  • sprawdzamy zapas płynu do kasety toaletowej oraz rozpuszczalnego papieru toaletowego

Przecieram to i tamto, układam drobiazgi, kosmetyki, szykuję pościel – sama przyjemność!!! 🙂

No i w drogę z tą przyczepką!

w droge z przyczepka

W Łebie 🙂

Lista rzeczy do zabrania na wyjazd z przyczepą.

Ostateczne przygotowania przyczepy kempingowej do sezonu wiążą się u nas z przeanalizowaniem listy rzeczy do zabrania na kemping. Polecamy Wam pobranie jej i przygotowywanie przyczepy z tą listą w ręku – naprawdę bardzo praktyczna i przydatna rzecz! 

Analizowanie jej punkt po punkcie, dodatkowo przypomina o wielu sprawach, które przed wyjazdem uciekły w ferworze przygotowań.

Wszystko spakowane?!

Baczność! Spocznij! Kolejno, na wycieczkę – Marsz!

seozn czas zaczac


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Discover more from Wypożyczalnia przyczep kempingowych. Opinie oraz testy miejsc i akcesoriów kempingowych.

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading