Sprawdzenie szczelności gazu w przyczepie kempingowej lub w kamperze to nasz obowiązek. Ja wiem, że tych obowiązków, które mamy na głowie (a każdy z nich jest tylko raz w roku ), to będzie w sumie OKOŁO 365 🙂 Ale akurat szczelność gazu w przyczepie należy sprawdzać CO DWA LATA 🙂

Sprawdzenie szczelności gazu w przyczepie kempingowej

Otrzymujemy wtedy dokument potwierdzający, że nasza instalacja gazowa w przyczepie jest szczelna i bezpieczna. Pan serwisant mówił, że w Polsce nie sprawdzają, czy nasza instalacja ma ważny przegląd, ale za granicą już tak i sypią się mandaty za jego brak. Dokument ten wozimy więc w przyczepie.

Kontrola szczelności gazu kosztowała nas 180 złotych. Natomiast usługa serwisowa – ogólne skontrolowanie przyczepy to koszt 270 złotych. Załatwialiśmy te dwie rzeczy na raz.

Nasza przyczepa kempingowa przyjechała z Danii dlatego musieliśmy także dokupić reduktor gazu (59zł) oraz wąż gazowy (33zł).

Naklejka na przyczepę potwierdzająca sprawdzenie szczelności gazu w przyczepie kempingowej

Oprócz dokumentu dostajemy naklejkę, którą umieszczamy z tyłu przyczepy. Na naklejce widać rok, do końca którego mamy z tym gazem spokój. Wygląda to tak, jak na zdjęciach poniżej.

naklejka na przyczepe kempingowa szczelnosc gazusprawdzenie szczelnosci gazu w przyczepie kempingowej naklejka na tyl

Wskaźnik poziomu gazu w butli ultradźwiękowy- najbardziej nieprzydatny zakup

Ponadto, ponieważ zupełnie nie potrafiliśmy ocenić tego, ile zostało nam gazu, to szybko daliśmy się namówić na zakup wskaźnika poziomu gazu w butli (dokładnie to sami o niego pytaliśmy). Generalnie wiedzieliśmy, że jest raczej mniej, niż połowa butli. Ale ani stukanie, ani miąchanie, ani wąchanie nie pomogło dokładniej ocenić, ile gazu zostało. Wydaliśmy wiec niemało, bo 124 zł na wskaźnik.

wskaznik poziomu gazu w butli

Wskaźnik poziomu gazu w butli to miniustrojstwo na magnes, które przyczepia się do butli. Światełkiem informuje ono, czy wyczuwa w tym miejscu gaz, czy też nie. Na tej podstawie możemy średnio dokładnie ocenić ile mamy gazu.

Pierwszy raz przyłożyliśmy wskaźnik od razu w punkcie serwisowym. Wskazywało na to, że poziom gazu jest na wysokości jakiś 5-ciu centymetrów nad dnem butli gazowej. Czyli absolutna resztka.

No i całe fiasko tej akcji polega na tym, że cały kolejny rok jeździliśmy z przyczepą gotując w niej i grzejąc wielokrotnie, a wskaźnik wciąż pokazuje to samo 😀

I tak sobie czekamy, aż ten gaz się kiedyś skończy. Kupując wskaźnik chcieliśmy się na to przygotować. Chcieliśmy przewidzieć: w środku której nocy będzie trzeba butle wymieniać. A tak nic z tego. Pozostaje czekać 🙂

Butle gazowe do przyczepy kempingowej

Muszę w tym miejscu wspomnieć o butlach gazowych. Streściłam Bartkowi o czym piszę, a on zwrócił uwagę na to, że wskaźnik okazał się mało przydatny także ze względu na to, że butle gazowe maja poniszczoną powierzchnię. Jest ona niepłaska z powodu samej budowy butli, ale jak się do tego dołoży wybrzuszenia, pęknięcia farby, rdzę i inne takie to ciężko tym wskaźnikiem coś zdziałać.

mierzenie poziomu gazu w butli

Na powyższym zdjęciu nasz miernik na pełnej butli nie wyczuwa gazu – czerwone światełko.

Punkty wymiany butli

Kupiliśmy przyczepę kempingową niezaopatrzoną w butle gazowe. Chcieliśmy kupić nowe i nabijać je gazem. Okazało się, że jest to droższe i bardzo kłopotliwe. W większości punktów wymiany butli – tu uwaga – wymieniają butle 🙂 Ciężko znaleźć punkt, w którym nabiją gazem naszą własną butlę. W punktach wymiany można wziąć sobie butlę, bez wymiany pustej na nabitą, ale wtedy wpłaca się kaucje w kwocie około 100 złotych. 

Wyszukaliśmy wśród lokalnych ogłoszeń Pana, który akurat dwie puste sprzedawał (zapłaciliśmy około 120 zł za dwie butle) i od tamtej pory wymieniamy. Co ja tu wypisuje…?! Wymieniliśmy tylko raz i gaz nie chce się skończyć 🙂

Dla porównania nowa butla w Castoramie kosztuje 100 złotych.

Szukając butli natrafiliśmy na jeszcze jedno rozwiązanie. Znaleźliśmy tylko jedną taką firmę, która ma w sprzedaży duże butle do przyczep kempingowych i kamperów, które to można samemu napełniać gazem na stacjach benzynowych. Jednak koszt takiej butli to około 1500 złotych.

Gaz w przyczepie podczas mrozów.

W temperaturze poniżej zera gaz zachowuje się inaczej. Zdarzyło nam się już nocować w przyczepie w ujemnych temperaturach – opisaliśmy to doświadczenie oraz sprawy propanu-butanu i ujemnych temperatur we wpisie „W przyczepie zimą. Pierwszy wyjazd z przyczepą podczas mrozów.”

Szczelność gazu w przyczepie – podsumowanie

Mieliśmy sprawdzić szczelność i zamówiliśmy przegląd ogólny przyczepy. I jakoś tak… wyszło 786 zł z naszego budżetu domowego (serwis ogólny, sprawdzenie szczelności gazu w przyczepie, reduktor, wąż, wskaźnik gazu, dwie butle) . Ale bez sprawdzenia, czy instalacja na pewno nic nie ulatnia, nie spałabym spokojnie. 

Szerokości i szczelności!!!


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Discover more from Wypożyczalnia przyczep kempingowych. Opinie oraz testy miejsc i akcesoriów kempingowych.

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading