Wypracowana kosztem kilku postojów na poboczach, kilku chwil zwątpienia – „Czy na pewno zabezpieczyłam drzwi lodówki? Czy usunąłem miskę z brodzika?” – lista rzeczy do zrobienia przed ruszeniem z przyczepą kempingową.

Lista rzeczy do zrobienia przed ruszeniem z przyczepą kempingową.

Niektórzy zwą ją czeklistą do przyczepy kempingowej, inni listą kontrolną kempingu. Nasza ma piękną, polską, opisową nazwę: „Lista rzeczy do zrobienia przed ruszeniem z przyczepą kempingową”  :), aby nikt nie miał wątpliwości czego ona dotyczy.

Jest owocem kilku lekcji typu: uczymy się na błędach. Uczcie się na naszych błędach! Nie rozwalcie sobie przyczepy.  Szykujcie się z poniższą listą rzeczy, które dobrze by było zrobić przed ruszeniem w trasę z domkiem na kółkach.

Na dole wpisu jest ładna wersja do pobrania (gratis oczywiście)!

Szykujemy przyczepę kempingową do trasy – sprawy wewnątrz przyczepy

 1. Pochować lub zabezpieczyć wszystkie przedmioty leżące luzem w przyczepie, które mogłyby fruwać w trakcie jazdy, np. przy pomocy linek zabezpieczających.
 2. Podnieść wszystkie moskitiery i rolety, ponieważ wyginają się podczas jazdy na nierównych drogach. Pamiętajcie także o tych dachowych. U nas właśnie dachowa ucierpiała ciutkę.
 3. Zamknąć okna. Lepiej zamknąć całkiem, nie zostawiając wentylacji. Zazwyczaj okna w przyczepach i kamerach mają regulacje poziomy przymknięcia okna. My zamykamy maksymalnie.
 4. Pamiętać o niepozostawianiu przedmiotów na plastikowych powierzchniach – dotyczy głównie łazienek. Miska pozostawiona w plastikowym brodziku może go połamać, kiedy będzie podskakiwać w trasie. Podobne szkody może wyrządzić leżące tam mydło w płynie, kosmetyczka itd. Plastikowe brodziki nie są w stanie wiele wytrzymać, a ich wymiana to spory zarówno kłopot, jak i koszt.
 5. Zablokować wszystkie drzwi przesuwne udzielające powierzchnie w przyczepie.
 6. Zabezpieczyć lodówkę i piekarnik przed otwieraniem w czasie jazdy.
 7. Odradzamy pozostawianie w lodówce szklanych słoików i butelek – dla dobra lodówki. No chyba, że lodówka jest po brzegi wypchana piwkiem i nie ma się ono w niej jak ruszyć 🙂
 8. Zablokować wszystkie drzwiczki od szafek.
 9. Zamknąć zlew i kuchenkę – opuścić pokrywy.
 10. Pamiętajmy także o położeniu deski i pokrywy od WC i koniecznie zamykamy kasetę wc! 
 11. Zablokować przesuwne drzwi od schowków (np. pod łóżkami).
 12. Opuścić antenę tv.
 13. Wyłączyć piecyk, ogrzewanie wody, ogrzewanie podłogowe.

Szykujemy przyczepę kempingową do trasy – sprawy na zewnątrz przyczepy

 1. Usunąć wodę ze „zbiornika na czystą wodę”, ewentualnie uzupełnić do pełna (to zależy od dopuszczalnej masy całkowitej, od nacisku na hak itp.). Nie podróżujemy ze zbiornikami w połowie wypełnionymi wodą, aby nie rozchwiały dodatkowo przyczepy w czasie jazdy.
 2. Zakręcić gaz! Zawór znajdujący się przy butli gazowej umieszczonej w bakiście (bagażnik nad dyszlem). Zakręcamy zawsze w prawą stronę. Ponadto, na wszelki wypadek, zakręcamy także zawory gazu umieszczone w przyczepie – odcinające gaz od kuchenki, ogrzewania i lodówki, pozostawiając je w pozycji poziomej.
 3. Zamknąć na klucz wszelkie drzwiczki do przyczepy: luk bagażowy, kaseta wc, wlew wody, drzwi wejściowe 🙂
 4. Sprawdzić zamknięcie markizy, aby nic się nie uszkodziło w czasie jazdy.
 5. Pamiętać o sprawdzeniu, ewentualnie dociśnięciu zewnętrznych klap, kontaktów i wszystkiego co mogłoby „latać” w czasie jazdy.
 6. Podnieść łapy – cztery podpory przyczepy.
 7. Zmierzyć nacisk na hak przy pomocy wagi i ewentualnie przepakować rzeczy w przyczepie. Nasza przyczepa wymaga około 70-75 kg i tak staramy się ją wyważyć. Postaramy się opisać ten temat szerzej w osobnym wpisie i tu umieścimy link do tego wpisu.
 8. Zaczepić przyczepę do auta, pamiętając o dodatkowej lince zabezpieczającej.
 9. Zamontować lusterka boczne auta.
 10. W razie konieczności włączyć i ustawić e-Toll.

Bez działania z powyższą listą, w ferworze szykowania się do wyjazdu, naprawdę bardzo łatwo zapomnieć o niektórych zabezpieczeniach. Wystarczy, że zostawimy niedomknięty kontakt zewnętrzny, który przy niekorzystnych warunkach straci klapę w czasie jazdy z przyczepą i już mamy spory kłopot do załatwienia. 

Gorąco polecamy wydrukowanie listy i odhaczanie wszystkiego przed ruszeniem. Przy pierwszych wycieczkach zatrzymywaliśmy się na poboczach, bo:

 • na przykład zauważyliśmy w lusterkach, że coś lata,
 • usłyszeliśmy huk w przyczepie,
 • komuś się przypomniało, że nie zabezpieczył lodówki, itd.

Szykowanie z taką listą rzeczy do zrobienia przed ruszeniem z przyczepą kempingową bardzo ułatwia sprawę i zapewnia spokój w czasie podróży.

Dopełnieniem kompletu genialnych narzędzi wspomagających kempingowiczów będzie przebogata w szczegóły lista rzeczy do zabrania na wyjazd z przyczepą. Już nic nie pozapominacie!

Pobierz listę rzeczy do zrobienia przed ruszeniem z przyczepą kempingową 

 

Oby jak najmniej szkód w przyczepie!

I oczywiście napiszcie w komentarzach, jeśli o czymś nie pomyśleliśmy!


2 komentarze

Aleksandra · 3 marca 2022 o 13:13

Dzięki za ten wpis. Właśnie wybieramy się na weekendowy (pierwszy) wypad przyczepą do Karpacza, z dziećmi. Lista przyda się niezmiernie….Tak w ogóle to super blog

  Katarzyna Wojtunik · 3 marca 2022 o 13:27

  Dziękujemy za miłe słowa. Pierwszy wyjazd…ekstra! – Będzie rześko 🙂 My zaraz po majówce jedziemy do Camp66 przy Karpaczu. Jeszcze tam nie byliśmy. Wszystkiego dobrego!

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Discover more from Wypożyczalnia przyczep kempingowych. Opinie oraz testy miejsc i akcesoriów kempingowych.

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading