Rejestracja przyczepy kempingowej i ubezpieczenie OC – o tym jest dzisiejszy wpis. Omawiamy przygotowania do rejestracji w kolejnych krokach  i wymagane dokumenty. Opisujemy dokładnie, jak wyglądało załatwianie formalności w naszym urzędzie i ile kosztowało. Po przeczytaniu dzisiejszego wpisu, który ma charakter poradnikowy, sprawniej zarejestrujecie swoją przyczepę kempingową.

Rejestracja przyczepy kempingowej w 2019 roku

Rejestracja przyczepy kempingowej kupionej w Polsce w zasadzie nie różni się od rejestracji samochodu. Nasza przyczepa jest sprowadzona z zagranicy (dokładnie z Danii) i jest przyczepą ciężką, czyli przyczepą o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 750 kg, a to zmienia przebieg spraw.

Rejestrację przyczepy kempingowej załatwia się w Wydziałach Komunikacji. Kolejki są okropnie długie! W urzędzie byliśmy o 9:30, a o godzinie 10:00 nie można już było pobrać numerka, aby załatwić rejestrację tego dnia. Liczą 30 minut na jedną sprawę (!) i limit tego dnia się wyczerpał.

Chcieliśmy załatwić rejestrację naszej przyczepy kempingowej jak najszybciej, bo od tego zależało, kiedy ona już zaparkuje na naszym podwórku. Jednak istnieje możliwość umówienia się przez internet na konkretny termin! Pierwsze wolne terminy przez internet były za około 10 dni. Warto jednak o tej możliwości wiedzieć, żeby nie zmarnować całego dnia na kręcenie się po urzędzie, jeśli oczywiście nie ma pośpiechu z zarejestrowaniem.

Istnieje też możliwość upoważnienia małżonka lub współwłaściciela do rejestracji pojazdu. Załatwia się to jednym dokumentem pobranym ze strony urzędu. Wzór upoważnienia możesz pobrać również u nas. POBIERZ WZÓR UPOWAŻNIENIA

Przebieg rejestracji przyczepy w urzędzie

W naszym urzędzie w Oławie, proces rejestracji przy okienku wyglądał tak:

 1. Podchodzimy do okienka i podajemy pani komplet dokumentów. 
 2. Dostajemy polecenie pójścia do kasy urzędu i zapłacenia wyliczonej przez panią kwoty za: tablice, dowód rejestracyjny, pozwolenia czasowe, nalepki kontrolne itd.

 3. Po zapłaceniu czekamy na wezwanie do naszego okienka i pani wydaje nam gotową decyzję o rejestracji czasowej pojazdu i miękki dowód rejestracyjny ważny przez 30 dni. Otrzymujemy informację o tym, kiedy i jak zgłosić się po docelowy dowód rejestracyjny naszej przyczepy kempingowej. Czas oczekiwania na właściwy dowód rejestracyjny to około 3 tygodnie.

W naszym urzędzie były długie kolejki, ale można poprosić osobę z numerkiem „kilka przed naszym”, aby dała znać jak będzie jej kolej. Pozwoli to ulotnić się z urzędu i załatwić w trakcie oczekiwania na swoją kolej coś jeszcze 🙂 My wtedy ubezpieczyliśmy przyczepę.

Opłaty urzędowe za zarejestrowanie przyczepy kempingowej

Opłaty podstawowe ogólnie prezentują się tak:

 • 13,50 zł pozwolenie czasowe
 • 54,00 zł dowód rejestracyjny
 • 75,00 zł karta pojazdu
 • 18,50 zł nalepka kontrolna
 • 12,50 zł komplet znaków legalizacyjnych

Opłaty za tablice rejestracyjne ogólnie:

 • 80,00 zł samochodowe
 • 40,00 zł motocyklowe / na ciągnik rolniczy / na przyczepę (tylko jedna blacha – prostokątna lub kwadratowa)
 • 30,00 zł motorowerowe
 • 1 000,00 zł oplata za tablice indywidualne 500,00 zł / 1 szt.
 • 0,50 zł opłata ewidencyjna za wydanie dowodu rejestracyjnego (A)
 • 0,50 zł opłata ewidencyjna za wydanie pozwolenia czasowego (B)
 • 0,50 zł opłata ewidencyjna za wydanie zalegalizowanych tablic rejestracyjnych (C)
 • 0,50 zł opłata ewidencyjna za wydanie nalepki kontrolnej (D)
 • 0,50 zł opłata ewidencyjna za wydanie karty pojazdu (E)

Nam wyliczono 125 zł, ale nie wiemy, które opłaty ewidencyjne się na to złożyły. Nie wtajemniczano nas 🙂 Zależy nam, abyście po przeczytaniu tego wpisu orientowali się mniej więcej na jakiego rzędu kwotę trzeba się przygotować.

Dokumenty potrzebne do pierwszej rejestracji przyczepy kempingowej sprowadzonej z zagranicy

Wymagane dokumenty:

 1. Wniosek o rejestrację pojazdu – prosty do wypełnienia dokument, ale można go pobrać ze strony urzędu i wypełnić wcześniej dla spokoju ducha 🙂
 2. Dowód własności pojazdu – umowa lub faktura
 3. Dowód rejestracyjny przyczepy
 4. Zaświadczenie o pozytywnym wyniku badania technicznego pojazdu wraz z dokumentem identyfikacyjnym pojazdu
 5. Tłumaczenia dokumentów sporządzonych w języku obcym na język polski przez tłumacza przysięgłego – tutaj sprawa ma się tak, że w 2018 roku nastąpiła jakaś zmiana w przepisach i od 2019 roku nie jest wymagane tłumaczenie dowodów rejestracyjnych! Pola w dowodach odpowiadają polom w dowodach polskich – tak nas poinformowano w urzędzie. Niektóre pojazdy mogą posiadać jednak inne opieczętowane dokumenty w obcym języku i do takich urząd może wymagać tłumaczeń. Konieczność tłumaczenia warto wcześniej uzgodnić w swoim urzędzie.
 6. Tablice rejestracyjne lub stosowne oświadczenie w przypadku pojazdu sprowadzonego z zagranicy bez tablic rejestracyjnych albo konieczności zwrotu tych tablic do organu rejestrującego państwa, z którego pojazd został sprowadzony.
 7. Ubezpieczenie OC przyczepy kempingowej – ten punkt opisany jest szczegółowo w kolejnym akapicie
 8. Do wglądu dowód osobisty

Jeśli przyczepa jest spoza Unii Europejskiej to dodatkowo trzeba mieć dowód odprawy celnej przywozowej, potwierdzenie zapłaty akcyzy lub potwierdzenie o braku konieczności jej opłacania. W Anglii nie trzeba rejestrować przyczep, dlatego w ich przypadku niewątpliwie lepiej jest popytać swój Wydział Komunikacji o wszystko. 

Po złożeniu wszystkich dokumnetów pozostaje już czekać na otrzymanie „twardego” dowodu, który odebrać należy przed upływem terminu ważności pozwolenia czasowego (dowodu „miękkiego”). To, czy nasz dowód rejestracyjny jest już gotowy do odebrania,  można sprawdzić na stronie internetowej podając numer rejestracyjny oraz 5 ostatnich znaków numeru nadwozia.

SPRAWDŹ STATUS DOWODU REJESTRACYJNEGO

Ubezpieczenie OC przyczepy kempingowej 2019

W naszym urzędzie, na liście wymaganych do pierwszej rejestracji przyczepy kempingowej dokumentów, nie było ubezpieczenia OC, ponieważ można zarejestrować przyczepę WARUNKOWO. Jest to dość kłopotliwe, bo prawo nakazuje ubezpieczyć pojazd najpóźniej w dniu rejestracji. Warunkowe ubezpieczenie wymaga napisania dodatkowego oświadczenia, że się tę przyczepę ubezpieczy. Ubezpieczenie będzie trzeba pokazać w dniu odbioru dowodu rejestracyjnego. Nie każdy urząd przyzwala na takie rozwiązanie.

Najlepiej więc najpierw ubezpieczyć pojazd niezarejestrowany. Do urzędu udać się z tym ubezpieczeniem, a na końcu wrócić do ubezpieczyciela zmieniając status pojazdu na zarejestrowany. My, wszystkie te sprawy załatwiliśmy w jednym dniu.

Obok urzędu był ubezpieczyciel, więc najwygodniej było nam udać się właśnie tam. Nasze ubezpieczenie kosztowało 152 zł (bez zniżek). Nie sprawdzaliśmy nigdzie indziej, bo nie było na to czasu 🙂 Napiszcie w komentarzach ile Wy zapłaciliście za ubezpieczenie przyczepy.

Odsyłamy Was tu do wpisu o porównaniu ubezpieczeń OC przyczepy kempingowej w 2020

Mamy nadzieje, że dzisiejszy wpis pozwoli Wam uniknąć niemiłych niespodzianek w wydziale komunikacji, lepiej się do tego przygotować i  sprawnie załatwić rejestracje i ubezpieczenie OC przyczepy kempingowej.


3 komentarze

Ania · 10 kwietnia 2019 o 19:45

Jeśli chodzi o OC dla przyczep, to znajomy ubezpieczyciel z Allianz, jak niedawno ubezpieczalam przyczepę i chciałam sprawdzić, czy nie ma korzystniejszej oferty, powiedział mi, że najniższe OC na przyczepy campingowe są w PZU. przy zniżkach kierowcy 60% za bezszkodową jazdę wychodzi ok. 50-75 zł, w zależności od wielkości przyczepy.

  Bartek · 18 kwietnia 2019 o 19:27

  To by się zgadzało kwotowo z nami, z tym, że u nas było bez żadnych zniżek. Trafiliśmy do PZU przypadkowo (było najbliżej wydziału komunikacji 🙂 ), ale z tego co piszesz, to dobrze trafiliśmy 🙂

Baretk · 17 lutego 2019 o 12:20

74zl w PZU z assistance Europa

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Discover more from Wypożyczalnia przyczep kempingowych. Opinie oraz testy miejsc i akcesoriów kempingowych.

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading