Tym razem mamy taki niepachnący temat. Opróżnianie toalety w przyczepie kempingowej wydaje się czynnością nieciekawą, nieskomplikowaną i niewdzięczną zarówno do wykonania, jak i opisania. Nasze rozmowy ze znajomymi, którzy gdzieś tam powoli przymierzają się do kempingowania i podpytują o techniczne sprawy, uświadomiły nam, że jednak jest tu o czym pisać i może się to okazać przydatne.

Opróżnianie toalety w przyczepie kempingowej.

Pisaliśmy już o:

Aby uzupełnić pakiet tych cięższych tematów, musimy opisać dokładnie czynność opróżniania toalety w przyczepie kempingowej. Można tę czynność nazwać wymianą kasety wc, opróżnianiem kasety wc, wymianą toalety kasetowej, odświeżeniem toalety przenośnej w przyczepie, czyszczeniem i płukaniem toalety kasetowej itd. I choć wymiana, a opróżnianie to dwie różne sprawy, to pod takimi właśnie hasłami można coś na ten temat znaleźć.

Wymiana kasety wc w przyczepie – tak to wygląda u nas.

Może zacznę od tego, jak to u nas wygląda. Jest nas dwoje dorosłych i trójka synów. W 90% korzystamy z toalety w przyczepie kempingowej. Najczęściej odciążają nasz kibelek w przyczepie nasze dzieci biegające po kempingu, którym czasem po drodze jest do sanitariatów, choć unikają tego. No wiecie… nie ma to jak własny wucet. W związku z powyższym Bartek opróżnia toaletę w przyczepie kempingowej średnio raz na dobę. 

Jak uniknąć korzystania z toalety w przyczepie przez dzieci, kiedy kaseta wc jest wyjęta?

Gdzieś już o tym pisałam, ale taki temat, że prosi się o powtórzenie. Jak kaseta wc jest wyjęta, to nie ma zbiornika na fekalia i wszystko leci wprost do schowka na kasetę. Taka akcja wiąże się z myciem, myciem i jeszcze raz myciem całego schowka. Aby tego uniknąć próbowaliśmy różnych sposobów:

 • wieszaliśmy coś na klamce od toalety;
 • ogłaszaliśmy dzieciom, że tata opróżnia toaletę w przyczepie i nie można korzystać z kibelka – najmniej skuteczna metoda 🙂 
 • kładliśmy ręczniki przed toaletą;
 • zabranialiśmy wchodzenia do przyczepy na czas wymiany kasety wc;
 • itp.

Ale dzieci, jak to dzieci, taki harmider powodują, że ciężko zapanować nad wszystkim. Skuteczne okazało się w końcu ustawianie płynu do mycia sedesu na klapie od kibelka.

Płyn do toalety kasetowej. Kilku słów o chemii do kasety wc.

Przygotowana do używania toaleta kasetowa jest zalana niewielką ilością wody z jeszcze mniejszą ilością specjalnego płynu do toalet. Płyny do toalet kasetowych mają niwelować zapachy i rozpuszczać zawartość, tym samym ułatwiając opróżnianie toalety w przyczepie kempingowej. Używaliśmy drogich płynów do kaset wc, tańszych i przeterminowanych (dostaliśmy od znajomego, który pracował jako kierowca autobusu i został mu taki zapas) i mamy też te bio. Najdroższe radzą sobie najlepiej. Tańsze i przeterminowane radzą sobie bardzo dobrze, ale więcej wlewamy. Natomiast te bio używamy tylko w przypadku braku możliwości wlania zawartości zbiornika na fekalia do kanalizacji, ponieważ rozpuszczają zawartość najsłabiej i najgorzej sobie radzą z zapachem (największe znaczenie ma to w upalne dni).

Papier toaletowy, o co chodzi z tą celulozą?

Papieru toaletowego używamy możliwie mało, żeby potem łatwiej się czyściło oraz żeby mniej zapychało kasetę. Popularne paczki papieru toaletowego są ze 100% celulozy i takie są najlepsze, bo najlepiej się rozpuszczają. Istnieją oczywiście stricte kempingowe papiery do tych celów, ale są po prostu drogie.

Opróżnianie toalety w przyczepie kempingowej.

 1. Zamykamy kasetę dingsem przy sedesie. Taka czarna klapka musi zamknąć otwór kasety widoczny w środku kibelka.
 2. Ogłaszamy wymianę uczestnikom.
 3. Wysuwamy kasetę z przyczepy. Dostęp jest z zewnątrz przyczepy.
 4. Niesiemy lub wieziemy kasetę do punktu zrzutu na kempingu. Punkty zrzutu fekaliów oznaczone są jako najczęściej jako „WC chemiczne”. W razie braku takiego punktu trzeba udać się do sanitariatów (duuuuużo mniej wygodna wersja) i wylewać do kibelka i potem myć kibelek 😕 
 5. Wylewamy zawartość, wlewamy wodę, mieszamy, trzęsiemy, znów wylewamy i tak powtarzamy, aż zbiornik będzie pusty. 
 6. Ogarniamy po sobie ochlapaną okolicę przy użyciu szlauchu (kiepsko, gdy go brak).
 7. Wracamy i montujemy w przyczepie.

wc chem

Jak do tej pory, na jednym tylko kempingu spotkaliśmy się z automatem służącym do opróżniania toalety w przyczepie kempingowej, ale nie do końca był sprawny i czynności były uciążliwe.

ZLEWNIA WC CHEMICZNEGO NA KEMPINGU AKWA MARINA W SKOROCHOWIE

Ponadto postawiono go przy ścianie i nie było miejsca, żeby sprawnie machać zbiornikiem. Opisane jest to we wpisie o kempingu Akwa Marina w Nysie.

Odpowiednie przygotowanie takiej zlewni wc są w stanie wykonać chyba tylko świadomi kempingowicze. Miejsce, wysokość, dostępność i ciśnienie wody itd. – wszystko to ma znaczenie. O ile dobrze pamiętam, to kemping Alexa rozwiązał to wzorowo, ułatwiając swoim gościom sprawę.

Najwięcej szczegółów dotyczących korzystania z kibelka w przyczepie kempingowej, czyszczenia sedesu, pompki od spłuczki, płynów itp. znajdziecie we wpisie o korzystaniu z toalety w przyczepie. Myślę, że to wpis wyjaśniający wszystko szczegółowo na tyle, że nowicjusze nie powinni być niczym zaskoczeni.

A dzisiejszy wpis o opróżnianiu toalety w przyczepie pora kończyć. Mam tu sporo „przyjemniejszych” tematów czekających w kolejce 🙂 


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Discover more from Wypożyczalnia przyczep kempingowych. Opinie oraz testy miejsc i akcesoriów kempingowych.

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading