Do jazdy z przyczepą nie potrzebujesz dodatkowych uprawnień, jeśli Twój zestaw nie przekracza 3500 kg! Ponadto, jeśli Twój zestaw nie przekracza 4250 kg, to w takim przypadku wystarczy prawo jazdy kategorii B z kodem 96! Wystarczy do tego zdać egzamin praktyczny. Nie trzeba robić kursu. Wszystkie szczegóły w poniższym wpisie. Także to, jak liczyć te kilogramy zestawu przyczepa + auto.

Podsumowanie ciężarów pojazdów i przyczep w odniesieniu do kategorii uprawnień:

 • prawo jazdy kategorii B – można jeździć autem do 3500 kg i ciągnąć przyczepę tzw. lekką do 750kg, czyli 3500+750=4250 kg lub można ciągnąć przyczepę tzw. inną niż lekka, czyli cięższą niż 750 kg, ale wtedy zestaw auto plus przyczepa nie mogą przekroczyć 3500 kg
 • prawo jazdy kategorii B 96 – można prowadzić zestaw do 4250 kg, który zawiera przyczepę cięższą niż 750 kg. Warunkiem jest, aby przyczepa nie była cięższa, niż auto.
 • prawo jazdy kategorii B+E – daje możliwości prowadzenia zestawu 3500+3500=7000 kg lub 3500+2625=6125 kg łącznie jeśli hamulec jest najazdowy.

Wszystkie podane wartości dotyczą dopuszczalnej masy całkowitej (DMC) pojazdu. W wyliczeniach nie posługujemy się rzeczywistą masą pojazdów. Do prawidłowego wyliczenia masy zestawu, musimy odczytać wartości z dowodów rejestracyjnych z pola F.2.

Możliwości uzależnione są także od tego, co dane auto ma wpisane w swoim dowodzie rejestracyjnym. Podsumowanie to zrobiliśmy dla naszych czytelników, ale i dla siebie samych, bo pogmatwane to i dobrze sobie zapisać 🙂

My mamy ciężkie auto i uprawnienia na B+E okazały się niezbędne. Zapraszamy do zapoznania się z etapami zdobywania takich uprawnień i szczegółami związanymi z ciągnięciem przyczep.

Kilka słów teorii o kategorii B+E

Uprawnienia na B+E pozwalają kierować zespołem pojazdów składającym się z pojazdu określonego w kategorii B (dopuszczalna masa całkowita do 3,5 tony) oraz przyczepy, której rzeczywista masa całkowita nie przekracza rzeczywistej masy całkowitej pojazdu ciągnącego.

 • Jeśli chcemy ciągnąć przyczepę, którą można hamować z miejsca kierowcy to cały zestaw może mieć 7000 kg.
 • Jeśli ciągniemy przyczepę z hamulcem najazdowym (ustrojstwo, które zaczyna działać – hamować przyczepę – w momencie, kiedy podczas hamowania samochodem zaczyna ona najeżdżać na tenże samochód), to wtedy nasz zestaw może mieć 6125 kg. Ponadto dopuszczalna masa samochodu musi stanowić minimum 1,33 dopuszczalnej masy całkowitej przyczepy.

Ponadto kategoria B+E:

 • uprawnia również do kierowania traktorem oraz traktorem z przyczepą lub przyczepami
 • kurs prawa jazdy kategorii B+E można rozpocząć w wieku 18 lat, ale trzeba już posiadać prawo jazdy kategorii B, którego wyrobienie wymaga zrobienia kursu, na który z kolei można zapisać się najwcześniej 3 miesiące przed 18. rokiem życia 🙂 To tak, gdyby ktoś się spieszył 😉

UWAGA! Powtórzę się.

Do jazdy z przyczepą nie potrzebujesz dodatkowych uprawnień, jeśli Twój zestaw nie przekracza 3500 kg! Ponadto jeśli Twój zestaw nie przekracza 4250 kg, to w takim przypadku wystarczy prawo jazdy kategorii B z kodem 96! Wystarczy do tego zdać egzamin praktyczny. Nie trzeba robić kursu. 

Na początku byliśmy zainteresowani właśnie B96. Ku naszemu zdziwieniu, w szkole jazdy, kilka pytanych przez nas osób nie wiedziało nic o żadnym B96 🙂 Ale takie coś istnieje i jest tańszym i prostym rozwiązaniem. Dziś jesteśmy już po zrobieniu kursu B+E i możemy śmiało powiedzieć, że jeśli ktoś wcześniej nie jeździł z jakąkolwiek przyczepą, to kurs zdecydowanie bardzo się przydaje.

Poza brakiem doświadczenia, zdecydowaliśmy się na B+E, zamiast B-kod96, również z kilku innych względów:

 • kto wie, co nam odbije, a B+E daje więcej możliwości 🙂
 • Sporo było dowiadywania się i załatwiania, więc skoro to już takie absorbujące zajęcie, to warto, żeby uwieńczone zostało poważniejszymi uprawnieniami.
 • Kolejny powód to egzamin we wrocławskim WORD-zie (Wielokrotnie Oblejesz Rzeź na Drodze). Tak, to był ważny powód. Wspominaliśmy nasze egzaminy na B i uznaliśmy, że taka kolejna dawka stresu powinna być wynagrodzona wbitym w prawko B+E.
 • Lekcje jazdy to dla nas obydwojga przyjemna odskocznia.

A tak zdobywanie uprawnień B+E na przyczepę wyglądało w kolejnych krokach:

1. Zaświadczenie od lekarza.

Jeśli nosisz okulary to prawdopodobnie będziesz musiał zacząć od wizyty u okulisty (koszt około 50 zł), natomiast docelowa wizyta u lekarza, który wyda zaświadczenie o braku przeciwskazań do posiadania danej kategorii prawa jazdy to koszt ustawowy 200 zł. Załatwić można taki dokument w wielu miejscach, najczęściej w przychodniach, które obsługują tzw. medycynę pracy. 

Nasze badania odbyły się migiem, bardzo pobłażliwie. Wypełnialiśmy oświadczenie o stanie zdrowia, potem pozasłanialiśmy oczy, postaliśmy chwile na jednej nodze, potem na drugiej i z głowy.

2. Zdjęcie do prawa jazdy

Zdjęcie musiało być niestety wydrukowane. Bardzo ciężko zrobić je samemu, więc raczej nieunikniona jest wizyta w jakimś osiedlowym studiu fotograficznym. Wymagania co do zdjęcia są na ten moment takie same jak do dowodu, więc jeśli ktoś ma aktualne w wersji elektronicznej to tylko dodrukować trzeba. Zdjęcie powinno być o wymiarach 35 x 45 mm. My udaliśmy się do pierwszego lepszego fotografa. Zapłaciliśmy w mojej ocenie nie mało, bo 38 zł (za osobę).

Dostałam wydrukowanych 5 zdjęć, z których jedno oddałam w Wydziale Komunikacji, a reszta do niczego mi nie potrzebna…

3. Zdobycie numeru PKK

Numer PKK (Profil Kandydata na Kierowcę).  W Wydziale  Komunikacji składamy wniosek o utworzenie profilu, co sprowadza się do tego, że nadają nam numer, który będzie trzeba przekazać ośrodkowi szkolenia kierowców. Aby złożyć wniosek, należy mieć przygotowane zdjęcie, które będzie później na naszym nowym prawie jazdy. Do wniosku załączamy ksero obecnego prawa jazdy kategorii B. Zabierają nam w Wydziale komunikacji również zaświadczenie od lekarza. Samo utworzenie takiego profilu na szczęście już nic nie kosztuje.

Profil PKK daje nam dostęp do portalu OSK, w którym będziemy mieli podgląd do swoich danych i później możliwość zapisania się na egzamin drogą elektroniczną. Profil ten jest aktualizowany przez nasz ośrodek szkolenia.

Jeśli nasze dokumenty były wcześniej w innym urzędzie (nasze były, bo w międzyczasie przeprowadziliśmy się) to czas oczekiwania na PKK, z tego co nam powiedziała pani z wydziału komunikacji, wydłużyć się może o dwa tygodnie. Tyle czasu urzędy dają sobie na przesłanie dokumentów. 

4. Zapisanie się na kurs

Z numerem PKK zapisujemy się na kurs B+E. Nie ma teorii, ale jest 15 godzin jazdy z instruktorem. Koszt kursu waha się w różnych ośrodkach od 950zł do 1300zł. I teraz następuje najprzyjemniejsza część zdobywania uprawnień – jazdy z instruktorem.

Jak już się jeździ trochę jako kierowca z kat. B, to na jazdach trzeba w sobie włączyć tryb kurs, zapomnieć o nawykach i znów uczyć się pod egzamin, jak to było z kategorią B 🙂 Lekcje z przyczepą to ciekawe doświadczenie. Polecamy 🙂

5. Instruktor wbija w PKK, że kurs mamy zaliczony

Po odbyciu 15 godzin jazdy praktycznej z przyczepą, ośrodek szkolenia uaktualnia nasz profil PKK o informację, że ukończyliśmy kurs na prawo jazdy kategorii B+E.

6. Zapisujemy się na egzamin

Na egzamin możemy zapisać się osobiście, przez internet na portalu OSK lub na stronie InfoCarB+E egzamin na przyczepę WORD. Przez internet dokonujemy wstępnej rezerwacji, opłacamy egzamin i czekamy do 3 dni na potwierdzenie możliwości przystąpienia do egzaminu. Ośrodek egzaminacyjny musi pobrać nasz profil PKK i sprawdzić czy wszystko gra. W naszym przypadku było tak, że jeden termin egzaminu nam przepadł, ponieważ były problemy techniczne z zassaniem profilu przez system.   

7. Egzamin.

Oj ten egzamin… O tym na ile sposobów można go oblać, to można książki pisać. Mimo, że ma się wrażenie, że odrobinę bardziej wyrozumiale są postrzegani kandydaci na B96, czy też B+E, to sam egzamin łatwy nie jest. I jest to oczywiście moja subiektywna opinia, bo dla mnie to nie była bułka z masłem. Dla mnie to było jak kolejny egzamin na B, z tym, że dodatkowo trzeba było pamiętać, że ciągnę z tyłu coś wielkiego 🙂 Komenda: „proszę zawrócić na drugich światłach” zatrzymywała mi krążenie 🙂 Sama przyczepa zdecydowanie mniej mnie stresowała, niż przepisowa i elastyczna jazda w okolicy Ziębickiej we Wrocławiu. Dodatkowo utrudniały wszystko pewne nawyki, bo kto nie ma przeogromnej ochoty wyprzedzić na podwójnej ciągłe dziadzia, który wiezie po górkę, na bagażniku swojego roweru kosz truskawek z działki? 🙂

Egzamin praktyczny składa się z dwóch części. Pierwsza odbywa się na polu manewrowym. Druga w ruchu ulicznym. Na egzaminie zastajemy samochód  odłączony od przyczepy. Samochód znajduje się po prawej stronie przyczepy. Po kolei będziemy musieli przejść przez poniższe kroki:

 1. Wskazać w samochodzie jeden z wylosowanych płynów eksploatacyjnych (olej silnikowy, płyn do spryskiwaczy, płyn hamulcowy, płyn chłodzący) oraz sprawdzić jedno ze wskazanych przez egzaminatora świateł samochodu.
 2. Przygotować się do jazdy ustawiając lusterka, fotel i ewentualnie kierownicę, zagłówek. 
 3. Po zapięciu pasów i włączeniu świateł mijania, ruszamy naprzód ( włączając lewy kierunkowskaz),  aby znaleźć się na torze, na którym znajduje się przyczepa. Naszym zadaniem będzie podpięcie przyczepy.
 4. Cofamy samochód w taki sposób, aby hak samochodu znalazł się mniej więcej na wprost zaczepu i nie był od niego oddalony na więcej, niż jeden metr. Przy podjeżdżaniu do przyczepy możemy wychodzić z auta dowolną liczbę razy w celu sprawdzenia odległości. Najważniejsze jest aby dyszlem przyczepy nie uderzyć w samochód. Podobno dopuszczalne jest zetknięcie zaczepu z hakiem samochodu ale nie testowaliśmy tego na egzaminie.
 5.  Zaczepiamy przyczepę,  koniecznie na wyłączonym silniku! :
  1.  zwalniamy hamulec ręczny przyczepy
  2. podciągamy przyczepę, aby zaczep znalazł się nad hakiem
  3. opuszczamy przyczepę, zwalniając blokadę zaczepu
  4. upewniamy się, że zaczep właściwie osiadł na haku
  5. zakładamy linkę zabezpieczająca na hak
  6. podłączamy zasilanie przyczepy
 6. Sprawdzamy prawidłowe działanie wszystkich świateł przyczepy
  1. światła pozycyjne z przodu i z tyłu oraz oświetlenie tablic rejestracyjnych
  2. światła stopu
  3. światło przeciwmgielne
  4. światło cofania
  5. światła awaryjne
  6. prawy i lewy kierunkowskaz
 7. Wracamy do samochodu, zapinamy pas, włączamy silnik i światła. Wrzucamy pierwszy bieg, upewniamy się co do możliwości ruszenia i zaczynamy pierwszy obowiązkowy manewr czyli jazda po łuku. Manewr polega na płynnej jeździe do przodu po łuku. Na końcu łuku należy zatrzymać się nie dalej, niż metr od linii. Manewr wykonujemy bez użycia kierunkowskazu. Druga część tego manewru polega na cofnięciu zestawu do punktu wyjściowego. Podczas cofania możemy się zatrzymywać oraz w dowolnej liczbie dokonywać korekty jazdy! Najważniejsze, aby nie przekroczyć linii łuku oraz zmieścić się w czasie 5 minut. Podczas wykonywania tego manewru możemy raz opuścić samochód w celu sprawdzenia jego położenia. Najczęściej z takiej możliwości korzystamy na samym końcu manewru, kiedy to z zestawem musimy zatrzymać się również nie dalej, niż metr od linii.
 8. Wykonać dwa wylosowane manewry, spośród czterech przedstawionych poniżej. Manewry parkowania wykonujemy z użyciem kierunkowskazów. Podczas każdego manewru parkowania możemy wykorzystać jedną korektę toru jazdy.
  1. Parkowanie skośne ( wjazd przodem – wyjazd tyłem)B+E manewr parkowanie ukośne, skośne
  2. Parkowanie prostopadłe ( wjazd przodem – wyjazd tyłem ) B+E manewr parkowanie prostopadłe przodem
  3. Parkowanie prostopadłe ( wjazd tyłem – wyjazd przodem )B+E manewr parkowanie prostopadłe tyłem
  4. Ruszanie z miejsca do przodu na wzniesieniu – „górka”
 9. Jazda w ruchu ulicznym. Około 25 min.
 10. Powrót na pole manewrowe.
 11. Rozsprzęganie przyczepy z samochodem na wyłączonym silniku w kolejności odwrotnej do zaczepiania przyczepy.
 12. Zaparkowanie samochodem z prawej strony przyczepy umożliwiającej swobodne opuszczenie pojazdu. Manewr parkowania wykonujemy pamiętając o kierunkowskazach.

Pamiętajcie, aby za każdym razem podczas ruszania zestawu, upewnić się, że nic dookoła nie utrudni nam wykonanie manewru! Rozglądanie powinno być na tyle wyraźne, aby egzaminator nie miał wątpliwości, że wykonaliśmy ten element.

Tutaj dajemy link do szczegółowych zasad egzaminu praktycznego na prawo jazdy. Egzaminator nie musi o nich informować, trzeba je znać.

Jeśli i Wy mieliście ciekawe przeboje na egzaminach – podzielcie się swoimi anegdotkami w komentarzach pod wpisem.

8. Pojawiamy się w urzędzie komunikacji.

Już na następny dzień od zdanego egzaminu można i dobrze byłoby pojawić się w wydziale komunikacji. Wnosimy tam wtedy opłatę w kwocie 100,50 zł i  to popycha sprawę dalej. Po opłaceniu czekamy już tylko na nowe prawo jazdy. Nam powiedziano, że potrwa to do dwóch tygodni, ale było szybciej.

9. Odbieramy nowe prawo jazdy i w drogę

To, czy nasze nowe prawo jazdy jest już gotowe do odebrania,  można sprawdzić na stronie internetowej podając numer PESEL lub nr PKK oraz imię i nazwisko.

Sprawdź status prawa jazdy

Dodatkowo otrzymujemy uprawnienia na kierowanie traktorem z przyczepą. W moim przypadku uprawnienia przydzielono na 15 lat, ale co ciekawe, wcześniej otrzymane uprawnienia pozostały dalej bezterminowe.

kategoria B+E, E/B, uprawnienia na przyczepę

Trochę harmideru i kosztów wokół tego B+E było, ale dobrze jest mieć kolejną umiejętność. Gdyby ktoś z czytających miał jakieś wątpliwości i pytania odnośnie zdobywania uprawnień do jazdy z przyczepą to śmiało proszę pytać. Najlepiej pytać w komentarzach, bo innym czytelnikom też taka wiedza może się przydać. Szerokości!


2 komentarze

kosik · 24 kwietnia 2019 o 08:49

Kasiu,

jeśli podróżowanie z przyczepą okaże się dla Was zbyt kłopotliwe, to możecie też rozważyć podróżowanie mini kamperem – takim przerobionym z vana 🙂 Kolega mojego kolegi na życzenie przerabia właśnie vany. Jedno z jego dzieł możecie zobaczyć tutaj:
https://www.youtube.com/watch?v=dYjVKHuc3Qk

Pozdro
Kosik
P.s. czekam na jakiś fotoreportaż z Waszej pierwszej wyprawy przyczepą 🙂

  Katarzyna Wojtunik · 25 kwietnia 2019 o 21:43

  Cześć, stało się – byliśmy na pierwszej wycieczce 🙂 i już bardzo przywiązałam się do naszej przyczepy, ale lubię takie pomysły jak przerabianie vana – pooglądam. Zalogowałam się, żeby zacząć opisywać pierwszy wyjazd, także już niebawem pojawi się opis ze zdjęciami na stronie, a na ten moment jest już film prezentujący kampus, w którym rozbiliśmy obóz – https://www.youtube.com/watch?v=2Ii1nSl1SqA Zapraszamy i czekamy, aż zaczniecie kempingować z nami 🙂

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Discover more from Wypożyczalnia przyczep kempingowych. Opinie oraz testy miejsc i akcesoriów kempingowych.

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading