Waga przyczepy kempingowej. Wiem – to dyskretny temat. Jak już spakujemy nasz dom na kółkach, to prawie wszyscy przekraczamy dopuszczalne kilogramy. Przeładowanie przyczepy, pakowanie, ważenie – opowiemy Wam jak to było u nas.

Waga przyczepy kempingowej

Nad wagą samej przyczepy zaczęliśmy się zastanawiać w drugiej kolejności.

Najpierw skupiliśmy się na mierzeniu nacisku na hak i zrozumieniu tego zjawiska. Okazywało się, że wystarczy o 30 cm przesunąć jakąś większą torbę, aby ten nacisk stał się już groźny dla zestawu. Przy okazji lekcji pakowania zaczęliśmy się zastanawiać nad ogólną wagą przyczepy.

To, że ładować bez końca nie możemy to człowiek wiedział. Natomiast to, w którym momencie przyczepa już jest nadwyrężona – bez zważenia – ciężko ocenić.

Gdzie zważyć przyczepę kempingową?

Waga w Punkcie Skupu Złomu

Taką wielką wagę widzieliśmy między innymi w punkcie Skupu Złomu. Z tego co niezbyt dokładnie pamiętam, to można było sobie coś zważyć za około 15 zł. Problem polegał na tym, że teren był zawalony różnymi złomami i nie było szans wjechać z przyczepą.

Waga samochodowa „publiczna”

W naszej okolicy nie ma wagi samochodowej do użytku publicznego. Mam na myśli taki nieogrodzony punkt, do którego można podjechać zawsze. Punkt, który na wyświetlaczu umieszczonym tuż przy wadze pokazuje wynik. Wiem, że takie są, ale niestety nie w naszej okolicy.

Waga w PSZOK-u

My zważyliśmy przyczepę kempingową w PSZOK-u (Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych). Bywamy tam regularnie ze śmieciami i stąd wiedzieliśmy, że tam jest waga towarowa, czy też samochodowa.

Teoretycznie takie punkty mają służyć mieszkańcom i praktycznie służą. Musieliśmy się jednak trochę nadzwonić i naumawiać, żeby poznać wagę przyczepy kempingowej.

 • Pierwszy problem polegał na tym, że na wagę można było wjechać, ale nie można było z niej zjechać, bo zaraz za nią stały kontenery. Cofanie nie wchodziło w grę: za ciasno, zaraz ulica itp.
 • A drugi kłopot polegał na tym, że odczyt wagi mogła spisać jedynie osoba z obsługi  i tylko w budce dla personelu. Osobę tę trzeba było odgórnie, poprzez urząd, uprzedzić o takiej akcji.

gdzie zwazyc przyczepe

Najpierw więc czekaliśmy, aż usuną kontenery, a potem umawialiśmy się z konkretnym człowiekiem z urzędu na termin zważenia przyczepy. Mamy dość przestronny PSZOK, więc udało się powoli wykręcić tym całym zestawem i wyjechać stamtąd.

Waga w składzie kruszyw

Byliśmy ostatnio w pobliskim składzie kruszyw w poszukiwaniu żwiru do prac ogrodowych. Mają tam wagi, na których całe tony kładą. Na pewno można się z nimi dogadać i zważyć sobie przyczepę. Ale warto najpierw odwiedzić taki punkt i sprawdzić, czy będzie jak wjechać/zjechać, no i czy waga nie jest za mała.

Jak przebiegało ważenie przyczepy? Jakie wyniki. Waga przyczepy kempingowej.

Ważenie polegało na wjechaniu na wagę autem z przyczepą. Zważyli nasz zestaw:

 • auto plus przyczepa = 3240 kg

Potem na wadze została sama przyczepa:

 • sama przyczepa = 1440 kg.

Całkowita waga dopuszczalna naszej przyczepy to:

 • DMC przyczepy = 1350 kg.

Trochę się zmartwiliśmy, że nie do końca spakowana przyczepa już jest przeładowana o 100 kg. Po powrocie do domu zważyliśmy (wyjęte przed ważeniem) z przyczepy większe przedmioty i wyniki były takie:

 • stelaż przedsionka – 23 kg
 • przedsionek – 23 kg
 • stół składany – 10 kg
 • szafka kuchenna – 9 kg
 • wykładzina do przedsionka – 8 kg
 • plandeka – 6 kg

Same największe rzeczy dały w sumie 79 kg. Nie wszystko nam się chciało i udało zważyć. Przyczepa podczas ważenia zawierała ponadto, co wyżej:

  • jedną butlę pełną gazu, jedną prawie pustą
  • dwie przenośne kuchenki
  • pięć krzeseł kempingowych, w tym dwa z podnóżkami
  • jedną butelkę

   Buy Online Pharmacy UK”>

   5-litrową wody

 • a resztę stanowiło standardowe wyposażenie typu naczynia, chemia, pościel, obręcze na worki do śmieci itp.

My jeszcze zazwyczaj woziliśmy, ale nie w przyczepie podczas ważenia:

 • wodę, co najmniej 2 butle po 5 litrów każda
 • ubrania dla 5 osób
 • torbę butów/kaloszy
 • torbę jedzenia

Po tej akcji ważenia przyczepy zapowiadało się problematyczne pakowanie…

Nieruchomości w przyczepie. Jak się spakować?

Większość z tych wymienianych wyżej przedmiotów stanowią ruchome szpargały i można manewrować nimi, aby nie przeładować przyczepy i jednocześnie odpowiednio ją załadować.

Ważenie przyczepy uświadomiło nas i pomogło jeździć z nieprzeładowaną przyczepą. Warto wiedzieć jaka jest waga przyczepy.

Największe ciężary umieszczamy w bagażniku auta, pozostałe rozkładamy w przyczepie tak, „żeby jej nie łamać”, czyli obciążamy głównie oś przyczepy. Rozłożenie ciężkich bagaży na skrajnych końcach przyczepy, spowodowałoby niepotrzebne, szkodzące przyczepie, naprężenia. 

Następnie lekko przesuwamy bagaże z osi w przód lub w tył aby uzyskać odpowiedni nacisk na hak. Więcej szczegółów na temat pakowania planujemy umieścić w osobnym wpisie.

Od momentu zważenia przyczepy szukamy lżejszych odpowiedników kupowanych rzeczy. Ja natomiast wciąż uczę się zabierania mniejszej ich ilości.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Discover more from Wypożyczalnia przyczep kempingowych. Opinie oraz testy miejsc i akcesoriów kempingowych.

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading